Generieke luxecoupé op een nachtelijke Parijse boulevard, natte kasseien en haussmanniaanse gevels
Gidsen & tools

Registratiekosten in Frankrijk: de complete gids

CO2-malus, gewichtsmalus en regionaal kentekenbewijs: alles wat de registratiekosten van een luxe- of sportwagen in Frankrijk bepaalt, toegelicht en becijferd.

Bijgewerkt op door Fiscale monitoring Luxydrive — inschrijvingstabellen, 6 landen

Stilleven van het Franse kentekenbewijs: pen, rekenmachine en bankbiljetten op een donker bureau

Wat kost een inschrijving in Frankrijk in 2026?

De inschrijvingskosten van een auto in Frankrijk zijn de som van drie bedragen: de regionale belasting, de CO₂-malus en € 13,76 aan vaste nationale kosten. Bij een recente stadsauto blijft het totaal bij enkele honderden euro's. Bij een GT met verbrandingsmotor bereikt de CO₂-malus zijn plafond van € 80.000 en is die in zijn eentje goed voor meer dan 98 % van de rekening.

De drie posten, in de volgorde waarin ze worden opgeteld:

  • De regionale belasting (Y.1): het aantal fiscale pk's van het voertuig maal het tarief dat uw regio heeft vastgesteld. De enige post die van uw adres afhangt.
  • De CO₂-malus (Y.4): een bedrag uit een nationale tabel, gram voor gram, op basis van de WLTP-uitstoot.
  • De vaste nationale kosten: € 11 behandelingsbelasting en € 2,76 verzending, samen € 13,76, overal gelijk.

Bij zware voertuigen komt daar een gewichtsmalus bij — begrensd zodat beide malussen samen nooit boven het maximum van de CO₂-malus uitkomen.

CO₂-malus en fiscale pk's: wat is het verband?

Dit is de meest voorkomende verwarring, en het antwoord past in één zin: de CO₂-malus wordt niet berekend op basis van de fiscale pk's.

Beide begrippen financieren twee verschillende belastingen op hetzelfde document:

  • De fiscale pk's bepalen de regionale belasting. Ze worden via een wettelijke formule afgeleid uit het motorvermogen in kilowatt.
  • De CO₂-malus wordt afgelezen uit een tabel op basis van de CO₂-uitstoot in g/km, gemeten volgens WLTP. Het vermogen speelt daarbij geen rol.

Twee auto's met hetzelfde vermogen kunnen dus een heel verschillende malus betalen, en twee auto's met dezelfde CO₂-uitstoot een heel verschillende regionale belasting. Het enige wat ze delen, is dat ze op hetzelfde kentekenbewijs staan.

⚠️ Eén bijzonder geval houdt de verwarring in stand: voertuigen zonder Europese typegoedkeuring — dus zonder gehomologeerde CO₂-waarde — worden belast volgens een tabel op basis van het administratieve vermogen. Alleen in dat geval wordt een malus in fiscale pk's berekend, en het betreft zeldzame voertuigen, geen serieauto die in de EU is gekocht.

Hoe worden de fiscale pk's berekend?

Voor elk voertuig dat sinds 1 januari 2021 voor het eerst in Frankrijk is ingeschreven, volgt het administratieve vermogen uitsluitend uit het maximale nettovermogen van de motor in kilowatt (veld P.2 van het kentekenbewijs):

PA = 1,80 × (PM/100)² + 3,87 × (PM/100) + 1,34

Twee details veranderen de uitkomst en worden vaak verkeerd overgenomen:

  • De uitkomst wordt naar boven afgerond op een hele eenheid, bij uitdrukkelijke afwijking. Uit 26,71 volgt 27 CV, niet 26.
  • De omslagdatum is 1 januari 2021, niet 2020. Een voertuig dat in 2020 nieuw is ingeschreven valt nog onder de eerdere regeling, waarin ook de CO₂-waarde meetelt.

Enkele met deze formule berekende richtpunten:

Motorvermogen → fiscale pk's, regeling die geldt sinds 01-01-2021 (art. L421-16 van de Franse Code des impositions sur les biens et services).
MotorvermogenBerekeningFiscale pk's
100 kW (136 pk)7,018 CV
150 kW (204 pk)11,2012 CV
200 kW (272 pk)16,2817 CV
250 kW (340 pk)22,2723 CV
300 kW (408 pk)29,1530 CV
400 kW (544 pk)45,6246 CV
500 kW (680 pk)65,6966 CV

Wat is het tarief per fiscale pk in mijn regio?

Elke regionale raad stelt zijn eigen tarief vast. Tussen de goedkoopste en de duurste regio zit € 17 per fiscale pk — dus € 187 verschil op een kentekenbewijs van 11 CV, en bijna € 1.000 op een supercar van 60 CV, voor precies dezelfde auto.

Indicatieve tarieven 2026 per fiscale pk in het Franse moederland, te bevestigen bij uw regio: elke regionale raad stelt zelf tarief en vrijstellingen vast, ook in de loop van het jaar.
RegioTarief per CVKentekenbewijs 11 CV
Auvergne-Rhône-Alpes€ 43,00€ 473,00
Bourgogne-Franche-Comté€ 60,00€ 660,00
Bretagne€ 60,00€ 660,00
Centre-Val de Loire€ 60,00€ 660,00
Corsica€ 53,00€ 583,00
Grand Est€ 60,00€ 660,00
Hauts-de-France€ 43,00€ 473,00
Île-de-France€ 54,95€ 604,45
Normandie€ 60,00€ 660,00
Nouvelle-Aquitaine€ 58,00€ 638,00
Occitanie€ 59,50€ 654,50
Pays de la Loire€ 51,00€ 561,00
Provence-Alpes-Côte d'Azur€ 60,00€ 660,00

Hoe ziet de CO₂-malustabel van 2026 eruit?

In 2026 begint de CO₂-malus bij 108 g/km met € 50 en is hij vanaf 192 g/km begrensd op € 80.000. Daartussen is de tabel gram voor gram vastgelegd: elke extra gram heeft zijn eigen bedrag, en het verloop is allesbehalve lineair.

Dat verrast het meest: tussen 160 en 170 g/km kosten tien gram € 13.610. Bij een sportauto kost een optie die enkele grammen toevoegt duizenden euro's.

Uittreksel uit de Franse CO₂-malustabel 2026 (WLTP-uitstoot). De werkelijke tabel is gram voor gram vastgelegd; onderstaande waarden zijn richtpunten. Onder 108 g/km is geen malus verschuldigd.
CO₂-uitstootVerschuldigde malus
108 g/km€ 50
110 g/km€ 100
120 g/km€ 310
130 g/km€ 983
140 g/km€ 2.205
150 g/km€ 4.279
160 g/km€ 8.770
170 g/km€ 22.380
180 g/km€ 45.990
190 g/km€ 76.800
192 g/km en hoger€ 80.000

Drie volledig doorgerekende voorbeelden

Tabellen alleen zeggen weinig. Hier drie volledige berekeningen, van kilowatt tot te betalen bedrag.

Een GT met verbrandingsmotor van 283 kW en 206 g/km, ingeschreven in Île-de-France. Het administratieve vermogen bedraagt 27 CV (1,80 × 2,83² + 3,87 × 2,83 + 1,34 = 26,71, naar boven afgerond op 27). De regionale belasting komt op 27 × € 54,95 = € 1.483,65. Bij 206 g/km zit de malus op zijn plafond: € 80.000. Met € 13,76 aan vaste kosten komt het totaal op € 81.497,41 — waarvan 98,2 % malus.

Een sedan van 140 kW met 150 g/km, ingeschreven in Bretagne. Administratief vermogen: 11 CV. Regionale belasting: 11 × € 60 = € 660. Malus: € 4.279. Totaal: € 4.952,76.

Dezelfde sedan, ingeschreven in Auvergne-Rhône-Alpes. Aan het voertuig verandert niets; alleen het regionale tarief daalt van € 60 naar € 43. Regionale belasting: € 473. Totaal: € 4.765,76, dus € 187 minder voor dezelfde auto.

En bij een tweedehands of geïmporteerd voertuig?

Twee mechanismen verlagen de rekening, en ze werken op verschillende posten.

  • De regionale belasting wordt gehalveerd voor een voertuig van tien jaar of ouder. Een kentekenbewijs van € 660 daalt naar € 330.
  • De malus van een geïmporteerde tweedehands auto wordt afgeschreven met de leeftijd: hij wordt berekend volgens de tabel van het jaar van eerste inschrijving, waarna een vermindering per aangevangen maandenblok geldt. Een model dat enkele jaren na introductie wordt geïmporteerd, betaalt dus niet de malus van een nieuwe auto.

⚠️ Een voertuig dat al in Frankrijk is ingeschreven, activeert de CO₂-malus niet opnieuw. Die is verschuldigd bij de eerste Franse inschrijving: tweedehands kopen op de Franse markt stelt u er niet aan bloot.

En bij een elektrisch voertuig?

Een elektrisch voertuig betaalt geen CO₂-malus — het stoot bij de uitlaat niets uit — en is vrijgesteld van de gewichtsmalus.

Blijft de regionale belasting, en daar is de situatie veranderd: de meeste regio's hebben hun vrijstelling voor schone voertuigen sinds 2025 afgeschaft. Een elektrische auto betaalt vandaag dus in vrijwel alle regio's van het moederland het volle tarief; Hauts-de-France houdt een korting van 50 %.

⚠️ Wat wij niet berekenen: het administratieve vermogen van een elektrisch voertuig volgt een aparte formule, gewijzigd per 1 maart 2026. Onze rekenmodule modelleert die nog niet en geeft voor deze voertuigen geen waarde, in plaats van een benadering te tonen. Een verkeerd bedrag kost meer dan een ontbrekend bedrag.

De kosten staan al bij elke advertentie

Bij Luxydrive hoeft u niets opnieuw in te voeren: de inschrijvingskosten worden rechtstreeks bij elke advertentie berekend en getoond, op basis van de werkelijke voertuiggegevens — vermogen, gehomologeerde uitstoot, massa in rijklare toestand, jaar van eerste inschrijving.

En het houdt niet op bij Frankrijk. Elke advertentie toont de kosten in zes landen — Tsjechië, Luxemburg, België met zijn drie gewesten, Frankrijk, Duitsland, Nederland — met per land wat het bedrag precies dekt. Bij een grensoverschrijdende aankoop is dat het verschil tussen een getoonde prijs en een echt budget.

Bronnen

FAQ

Nee. De CO₂-malus wordt uitsluitend berekend op basis van de CO₂-uitstoot in g/km, gemeten volgens WLTP. De fiscale pk's dienen voor de berekening van de regionale inschrijvingsbelasting, een aparte belasting. Beide staan op hetzelfde document, maar ze delen geen heffingsgrondslag. Enige uitzondering: voertuigen zonder Europese typegoedkeuring, en dus zonder gehomologeerde CO₂-waarde, vallen onder een tabel op basis van het administratieve vermogen.

Voor een voertuig dat sinds 1 januari 2021 voor het eerst in Frankrijk is ingeschreven geldt: administratief vermogen = 1,80 × (PM/100)² + 3,87 × (PM/100) + 1,34, waarbij PM het maximale nettovermogen van de motor in kilowatt is (veld P.2). De uitkomst wordt naar boven afgerond op een hele eenheid. Een motor van 200 kW geeft dus 17 CV.

In 2026 begint de CO₂-malus bij 108 g/km met € 50 en is hij vanaf 192 g/km begrensd op € 80.000. De tabel is gram voor gram vastgelegd: 150 g/km kost € 4.279, 160 g/km kost € 8.770 en 170 g/km kost € 22.380.

Nee. Elke regionale raad stelt zijn eigen tarief per fiscale pk vast, van € 43 in Auvergne-Rhône-Alpes en Hauts-de-France tot € 60 in zes regio's. Het verschil loopt op tot € 187 bij een kentekenbewijs van 11 CV, voor precies dezelfde auto.

Een elektrisch voertuig betaalt geen CO₂-malus en is vrijgesteld van de gewichtsmalus. De regionale belasting is wel verschuldigd: de meeste regio's hebben hun vrijstelling voor schone voertuigen sinds 2025 afgeschaft, Hauts-de-France houdt 50 % korting.

Een voertuig dat al in Frankrijk is ingeschreven activeert de malus niet opnieuw: die is verschuldigd bij de eerste Franse inschrijving. Een geïmporteerde tweedehands auto valt er wel onder, volgens de tabel van het jaar van eerste inschrijving en met een vermindering die met de leeftijd oploopt. Bovendien wordt de regionale belasting gehalveerd vanaf tien jaar.

Gerelateerde pagina's